یزد، خیابان کاشانی، کوچه بیمارستان بهمن، پلاک 70، کلینیک بهکام
09109001711-03531380141-03536281888

چگونه شنا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

چگونه شنا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

شنا، جدا از آنکه یک ورزش برای لاغری شکم است، مانند بسیاری از ورزش‌های کاردیو کالری می‌سوزاند و به کاهش وزن اصولی کمک می‌کند. این در حالی است که شنا برخلاف پیاده روی یا دوی آهسته حین حرکت در آب مقاومت بیشتری ایجاد نموده و شما را به استفاده از عضلاتتان وادار می‌کند. 

شنا به طور همزمان قادر به ایجاد هماهنگی در بالا تنه، پایین تنه و هسته بدنی می‌باشد. به عبارت دیگر، شنا یک ورزش کامل برای جسم شناخته شده و عضلات بیشتری نسبت به سایر ورزش‌های کاردیو نظیر دویدن به کار می‌گیرد. به عنوان مثال، شنای پروانه و قورباغه بر روی شانه‌ها، بازوها و سینه کار می‌کنند. این در حالی است که شنای کرال پشت نوعی ورزش برای لاغری شکم محسوب گردیده و بر روی عضلات پشت، شکم و چهار سر ران کار می‌کند. 

طبیعی است که فرد دچار اضافه وزن با به کارگیری عضلات بیشتر کالری بیشتری نیز می‌سوزاند. در این راستا، تنها ۳۰ دقیقه شنای قورباغه ۳۶۷ کالری و ۳۰ دقیقه شنای آزاد حدود ۴۰۴ کالری می‌سوزاند. در مقابل، هر ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع فقط ۱۰۰ کالری و هر ۳۰ دقیقه دو با سرعت ۶ مایل بر ساعت ۳۰۰ کالری می‌سوزاند. 

 

آیا شنا نوعی ورزش برای لاغری شکم است؟ 

به خاطر داشته باشید که هر نوع فعالیت منتهی به کالری سوزی قادر به از بین بردن چربی‌های بدن از جمله چربی شکم می‌باشد.  

در این میان، برخی حرکات شنا مستقیماً هسته بدن را هدف قرار می‌دهند. به عنوان مثال، حرکت شلاقی پاها و پای دلفینی به ترتیب عضلات پایین و مایل شکم را به کار می‌گیرند. به همین دلیل، کلینیک تغذیه بهکام معمولاً به افراد دچار اضافه وزن توصیه می‌کند تا شنا را به عنوان نوعی ورزش برای لاغری شکم در راستای کاهش وزن اصولی مد نظر قرار دهند. 

در حقیقت، یک مطالعه در نشریه توانبخشی ورزشی سال ۲۰۱۵ نشان داد، زنانی که ۳ بار در هفته شنا کرده‌اند در قیاس با زنانی که ۳ بار در هفته پیاده روی کرده‌اند، چربی‌ بیشتری در نواحی شکم و باسن از دست داده‌اند. 

 

چقدر شنا کنیم تا لاغر شویم؟ 

بنابر باور علمی کارشناسان کلینیک تغذیه بهکام، همه افراد از سیستم‌های بدنی متفاوت برخوردار می‌باشند. تحقیقات نیز نشان داده است، برخی افراد نسبت به برخی افراد دیگر طی تمرینات یکسان وزن کمتر یا بیشتری از دست می‌دهند. 

ولکن، موضوع ورزش برای لاغری شکم و کاهش وزن اصولی به میزان شدت تمرین بستگی دارد. شنا با شدت بالا طی یک ساعت قادر به سوزاندن ۸۰۰ کالری می‌باشد. کافی است آن را چهار بار در هفته تکرار کنید تا حدود ۱.۳۰۰ تا ۱.۸۰۰ کیلوگرم در ماه وزن کم کنید. 

همینطور، شنا با سرعت متوسط طی ۳۰ دقیقه قادر است ۲۵۰ کالری بسوزاند. اگر این نوع استایل شنا را چهار بار در هفته تکرار کنید، طبیعی است که ماهانه بیشتر از ۴۵۳.۵ گرم وزن کم خواهید کرد. 

 

راهکارهای پیشنهادی کلینیک تغذیه بهکام برای اثربخشی شنا  

 

در ابتدا شنا به عنوان نوعی ورزش برای لاغری شکم ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما، تکنیک‌های ذیل شما را بدین جهت کمک خواهند کرد: 

  • با حرکت ساده شروع کنید  

اگر تازه کار هستید، سعی کنید با شنای آزاد و قورباغه شروع کنید. این سبک‌های شنا قادرند شما را با سرعت بیشتری حرفه‌ای کنند. در صورت آنکه تمایل دارید با چالش بزرگ‌تری مواجه شوید، شنای کرال پشت یا پروانه را انجام بدهید. 

  • تخته شنا تهیه کنید 

حرکت شلاقی پاهای شلاقی ممکن است جزئی از این ورزش برای لاغری شکم به شمار آید. با این حال، اگر تازه کار هستید یک تخته شنا تهیه کنید تا فشار زیادی به ناحیه لگنتان وارد نشود و دامنه حرکتتان افزایش یابد. 

  • سرعت را افزایش دهید 

فاصله زمانی روشی ایده آل به منظور افزایش شدت تمرین و کالری سوزی است. سعی کنید دور اول تمرینتان را با شدت شروع کنید و از میزان شدت آن در دور دوم کمتر کنید. این موضوع می‌تواند به کالری سوزاندن کمک نموده و سیر کاهش وزن اصولی را تسریع نماید. 

  • روی تنفستان کار کنید 

تکنیک تنفس اشتباه در شنا ریتم را بر هم زده و شما را سریعاً خسته می‌کند. بسیاری از تازه کاران موقع تنفس سرشان را مقدار زیادی از آب بیرون می‌آورند و این موضوع جریان شناور بودنشان را مختل می‌کند. فقط کافی است سرتان را حین انجام این ورزش برای لاغری شکم بچرخانید تا بتوانید از دهان نفس بگیرید. 

 

منبع: 

https://www.prevention.com/fitness/fitness-tips/a26859164/swimming-weight-loss/ 

نوشته های مرتبط

ارسال یک دیدگاه

شما برای وارد شوید. ارسال دیدگاه باید