تغذیه و سندروم پیش از قاعدگی چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت   
شنبه ، 23 بهمن 1389 ، 19:08

تغذیه در انسان تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله تغییرات فصل، کار، اوقات فراغت و شرایط فیزیولوژیک بدن قرار دارد. در زنان هم تغذیه به شدت تحت تاثیر شرایط فیزیولوژیک خاص آنها از جمله قاعدگی است. برای مثال ده روز قبل از قاعدگی معمولا تمایل بیشتری به غذاخوردن در مقایسه با ده روز بعد از قاعدگی وجود دارد.

 

 

طول سیکل قاعدگی حدود 15-45 روز با متوسط 28 روز می باشد که با افزایش سن کاهش می یابد. تغییرات محیطی مانند روزه داری، کاهش وزن شدید و یا وجود برخی بیماری ها مانند بی اشتهایی عصبی ، باعث جلوگیری از قاعدگی و تخمک گذاری می شود. همچنین سیکل قاعدگی در زنان جوان بستگی به وزن و چربی بدن نیز دارد.

رژیم غذایی هم از طریق تاثیر بر فرایندهای مغزی و الگوی خواب، باعث تغییر متابولیسم بدن می شود. در زنان افزایش بیماری قلبی- عروقی با شروع یائسگی مشاهده می گردد . همچنین ، خطر سرطان سینه با اولین حاملگی کاهش می یابد .بنابراین، تغییر در تنظیم هورمون های استروئیدی در طول سیکل قاعدگی می تواند باعث جلوگیری یا ایجاد برخی بیماری ها شود .

یکی از عوارض دوران قاعدگی ، سندرم پیش از قاعدگی است که به صورت تغییرات هورمونی دوره ای وعود کننده در سیکل قاعدگی بروز می کند .

سندرم پیش از قاعدگی دارای یکسری علائم با شدت ها ی متفاوت است که طی آخرین فاز تشکیل جسم زرد در سیکل قاعدگی (بلافاصله بعد از فاز تخمک گذاری و معمولا چند روز قبل از شروع قاعدگی )رخ می دهد.

این علائم معمولا چند روز قبل از قاعدگی بروز کرده وباشروع قاعدگی از بین می روند وعلت بروز آنها اختلالات هورمونی ناشی از این دوران می باشد . چاقی هم به عنوان یکی از ریسک فاکتو.رهای این بیماری شناخته شده است. این سندرم که متوسط سن ابتلا به آن 26سال است مخصوص زنان در سنین باروری است ودر دوران قبل از بلوغ ، بارداری و یائسگی دیده نمی شود . از مهم ترین عوارض این سندرم بروز یکسری اختلالات احساسی ، فیزیکی و رفتاری به شرح زیر است :

اختلالات احساسی شامل حس ناامیدی ، عدم تمرکز ، عصبانیت ، پرخاشگری ، افسردگی ، تحریک پذیری واهتلالات فیزیکی مشتمل بر درد مفصل ، سردرد ، درد شکم ، خستگی مفرط و تخلیه انرژی ، کاهش تمایل به فعالیت های عادی و روز مره مانند کار ، مدرسه وارتباط با دوستان و تغییرات رفتاری مانند تغییر در اشتها ،ایجاد ولع به غذایی خاص ، کم خوابی یا افزایش خواب و... می باشد .

این علائم در برخی زنان خفیف ودر حدود 50-30درصد شدید است ودر 5درصد از آنها آنقدر شدید است که بر سلامت جسمی وفعالیت های اجتماعی آنها تاثیر می گذارد .

در زنانی که علائم سندرم پیش از قاعدگی خفیف می باشد ، تغذیه درمانی و انجام فعالیت های فیزیکی بسیار مناسب لست وعلائم را تخفیف می دهد ، ولی در افرادی که علائم شدیدی دارند . از دارو درمانی مانند داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی ، دیورتیک ها وزناکس استفاده می شود .

عوامل تغذیه ای موثر در سندرم پیش از قاعدگی :

تاثیر کلسیم و ویتامین D  :

زنانی که مبتلا به سندرم بیش از قاعدگی می باشند ، سطح سرمی کلسیم وویتامن Dآنها پایین است واستفاده از مکمل های کلسیم وویتامین D      از شدت علائم بیماری می کاهد . معمولا مصرف 4واحد از گروه شیر ولبنیات کم چرب ویا بدون چربی یا مصرف آب پرتقال غنی شده باکلسیم وماست کم چرب که تامین کننده 1200میلی گرم کلسیم و400واحد ویتامین Dمی باشد ، کفایت کرده ودر تخفیف عوارض موثر است .

کلسیم وویتامین Dبه دلیل تاثیر بر استروژن های درون زا در کاهش عوارض پیش از قاعدگی نقش دارند . میزان کلسیم ، هورمون پاراتیروئید و ویتامینDدر خون ، طی سیکل قاعدگی ، دارای نوسان است .

از آنجایی که کمبود این دو ماده مغذی در بروز سندرم پیش از قاعدگی نقش دارد ، شیوع پوکی استخوان هم در زنان بالاتر می باشد ودر سنین یا ئسگی ، علائم کمبود کلسیم مانند افسردگی وخستگی مشاهده می گردد . برای جلوگیری از بروز اینگونه موارد استفاده از شیر های غنی شده با کلسیم و ویتامین Dتوصیه می شود .

ویتامین B6  :

ویتامین های B6   یکی از ویتامین های محلول در آب است که در تنظیم بسیاری از فرایندهای حیاتی بدن نقش دارد میزان پیشنهادی این ویتامین حدود 2 میلی گرم درروز، براساس وزن هر فرد و دریافت پروتئین است و کمبود بندرت مشاهده می شود.

تاثیر آن در درمان افسردگی دوران قاعدگی به اثبات رسیده است؛ به خصوص افسردگی های ناشی از مصرف داروهای ضد بارداری، که دارای دوز بالای استروژن و پروژسترون می باشند. ثابت شده است که استفاده از 50 میلی گرم مکمل ویتامین B6   در روز از عوارض ناشی از سندروم پیش قاعدگی می کاهد.

نوشیدنی های کافئین دار :

مصرف نوشیدنی های دارای کافئین ، مانند چای و قهوه ارتباط مستقیمی ا سندروم پیش از قاعدگی دارد و هرچه میزان دریافت اینگونه نوشیدنی ها بیشتر باشد علائم شدیدتر بروز خواهند کرد.

مواد غذایی دارای کربوهیدرات :

مصرف مواد غذایی غنی از کربوهیدرات باعث بهبود تغییرات مربوط به خلق و خو و اشتهای زیاد به غذا در زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی می شود . مواد غذایی دارای کربوهیدرات ساده و کمپلکس منبع غنی تریپتوفان (نوعی اسید آمینه ) می باشند . تریپتوفان پیش ساز هورمون سرو تونین است که بااسیدهای آمینه بزرگ برای وارد شدن به مغز رقابت می کند . افزایش سنتز هورمون سروتونین طی آخرین فاز تشکیل جسم زرد اثرات سودمندی در کاهش عوارض این سندرم دارد . در زنان مبتلا به این سندرم سطح سروتونین مغز پایین است . تاثیر غذاهای غنی از کربوهیدرات در افزایش میزان تریپتوفان ، بیشتر از غذاهای غنی از پروتئینمی باشد . سروتونین در تنظیم اشتها و خلق وخو تاثیر گذار است و هورمون شادی بخش نامیده می شود .

ثابت شده که علت افزایش تمایل به غذا در این دوران ، کاهش سطح سروتونین مغز می باشد و این تمایل ، تلاش برای خود درمانی وجبران کمبود سطح سروتونین بدن می باشد . استفاده از اسنک های کوچک کربوهیدراته ویا نوشیدنی های کربوهیدراته باعث افزایش تریپوتوفان در دسترس و افزایش سنتز سروتونین می شود .

منیزیم :

غلظت منیزیم سرم در سنین باروری زنان به طور دوره ای تغییر می کند ومیزان آن در اریتروسیت ها ولوکوسیت ها ی زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی کمتر است . از آنجایی که منیزیم در فرآیند سنتز سروتونین وسایرنوروترانسمیترها وانقباض عروقی نقش دارد ، بنابراین مصرف آن در کاهش عوارض این سندرم و بهبود تغییرات ناشی از خلق وخو ، کاهش سردرد و کاهش احتباس آب موثراست . دوز توصیه شده منیزیم 400-300میلی گرم در روز می باشد .

اسید های چرب بلند زنجیر :

براساس تحقیقات ، استفاده از اسیدهای چرب بلند زنجیر در کاهش عوارض این سندرم موثر است . روغن prime rose سرشار از گاما لینولئیک اسید می باشد که پیش ساز پروستا گلاندین ها بوده و برای درمان این عوارض مفید است .

نتیجه گیری :

استفاده از یک رژیم غذایی غنی از غلات ، سبزیجات ومیوه جات که حاوی ویتامین ها واملاح معدنی به میزان کافی باشند ، همچنین محدود کردن دریافت چربی ، نمک ونوشیدنی های کافئین دار توصیه می شود . ایزوفلاون ها ی فیتواستروژنی که در فرآورده های سویا وجود دارند ، از نظر ساختمانی وفعالیت ، مشابه استروژن هستند واستفاده از آنها در کاهش عوارض سندرم پیش از قاعدگی موثر است . مصرف زیاد چربی باعث افزایش سطح استروژن ومصرف فر آورده های سویا باعث کاهش آن در خون می شود . مصرف غلات ، سیب زمینی ونشاسته و نوشیدنی های کربوهیدراته به دلیل افزایش میزان تریپتوفان در دسترس ، باعث کاهش عوارض وبهبود تغییرات خلق وخوی در این  دوران می گردد

 

 

 

 

ارسال نظرات


کد امنیتی
بازنشانی

Powered by: OstourehPardaz
Host by:IR Host CO