آیا خوردن زیاد تخم مرغ برای کبد مضر است؟ مصرف چند عدد تخم مرغ در هفته توصیه می شود؟ چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت   
دوشنبه ، 2 آبان 1390 ، 17:27

تخم مرغ و کلسترول

 

 

کلسترول موجود در زرده تخم مرغ مهمترین عامل نگرانی افراد نسبت به مصرف تخم مرغ است. در واقع میزان کل چربی تخم مرغ حدود 5 گرم است که نیمی از آن چربی های اشباع می باشد و حدود 200 میلی گرم کلسترول در هر زرده درشت تخم مرغ وجود دارد. از نظر تئوری بنظر منطقی می آید که کاهش مصرف تخم مرغ باعث کاهش کلسترول خون می شود اما در حقیقت چنین اتفاقی در بدن نمی افتد. اولا باید بدانید که بدن ما 3تا6 برابر میزان کلسترولی که از تخم مرغ و سایر منابع حیوانی دریافت می کند برای حفظ ساختارهای سلولی و تولید هورمون های استروئیدی کلسترول سنتز می کند.

ثانیا کلسترول غذایی مستقیما به کلسترول خون نمی پیوندد. نتایج مطالعه ای که بر روی 21327 پزشک بمدت 20 سال انجام شد در سال 2008 نشان می دهد که مصرف 6 عدد تخم مرغ در هفته با افزایش مرگ و میر و خطر بیماری های قلبی-عروقی و سکته ارتباطی ندارد.

این مطالعه نشان می دهد مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ برای افراد سالم مشکلی ایجاد نخواهد کرد. گرچه نتایج چند مطاله معتبر نشان می دهد مصرف روزانه یک عدد تخم مذغ در افراد دیابتی به  شدت خطر بیماری های قلبی-عروقی را در مقایسه با افرادی که کمتر تخم مرغ استفاده می کنند، افزایش می دهد، بنابراین افراد دیابتی به ویژه مردان باید مصرف تخم مرغ را به کمتر از 4عدد در هفته محدود کنند.

توصیه عمومی برای افراد سالم آن است که میزان کلسترول دریافتی از 300 میلی گرم در روز تجاوز نکند و در صورتی که فرد دارای کلسترول خون بالا باشد میزان کلسترول دریافتی باید به کمتر از 200 میلی گرم در روز محدود شود. البته در افراد سالم بیش از آنکه بر میزان محدود کردن کلسترول تاکید شود، محدود نمودن چربی های اشباع و اسیدهای چرب ترانس حائز اهمیت است. باید در نظر داشت زرده تخم مرغ علاوه بر چربی، سرشار از ویتامین های D   ،    A و E  و مقدار خوبی پروتئین است، بطوریکه میزان پروتئین دریافتی از یک تخم مرغ کامل حدود دو برابر بیشتر از مصرف سفیده تخم مرغ به تنهایی است.

 

ارسال نظرات


کد امنیتی
بازنشانی

Powered by: OstourehPardaz
Host by:IR Host CO