یزد، خیابان کاشانی، کوچه بیمارستان بهمن، پلاک 95، کلینیک بهکام
09109001711-03531380141-03536281888

ماده ضدافسردگی سرتونین در ماست و شیر تازه فراوان است .

ماده ضدافسردگی سرتونین در ماست و شیر تازه فراوان است .

ماده ضدافسردگی سرتونین در ماست و شیر تازه فراوان است .

یک روانپزشک با تاکید بر مصرف لبنیات تازه و مغزهایی مانند پسته، بادام و گردو گفت: بیشترین میزان سرتونین در ماست و شیر تازه دیده می‌شود.

علی باغبانیان در گفت‌وگو با فارس، یکی از کشفیات مهمی که در روانپزشکی صورت گرفته است را شناسایی ناقل‌های عصب-رسانه عنوان کرد که تحت عنوان میانجی‌گر‌های شیمیایی مطرح می‌شود.

وی اظهار داشت: اینها موادی هستند که در بدن وجود دارند و نقش اصلی را در مغز ایفا می‌کنند، نور اپی‌نفرین و سروتونین جزو میانجی‌گرهای مغز هستند که چنانچه میزان آنها تغییر کند، فرد را دچار اختلالاتی خواهند کرد.

*ترس با افزایش نور آدرنالین همراه است.

این روانپزشک ادامه داد: ترس موجب می‌شود تا ترشح نور اپی‌نفرین و نور آدرنالین افزایش یابد و ضربان قلب فرد بالا رود، در این هنگام خون بیشتری از قلب به سمت اندام‌ها حرکت می‌کند و بدن را در حالت جنگ یا گریز قرار می‌دهد.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: نور اپی‌نفرین بدن را برای جنگ یا گریز فراهم می‌کند و جزو ناقل‌هایی است که در افسردگی کاهش پیدا می‌کند و در اضطراب بالا می‌رود.

افسردگی با کاهش سروتونین همراه است.

وی افزود: سروتونین دیگر میانجی‌گر شیمیایی است که طی چند سال اخیر به آن توجه زیادی شده است. این ناقل عصب‌رسانه در افسردگی به شدت کاهش می‌یابد.

این روانپزشک گفت: بررسی‌ها نشان داده است که میزان سروتونین در خون افرادی که خودکشی کرده‌ بودند، کمتر از سایر افراد بود، بعدها به این نتیجه رسیدند که نقش سروتونین در ابتلا به اختلالات روانی لازم و ملزوم یکدیگرند، بنابراین کاهش سروتونین به افسردگی منجر شده و از طرفی وقوع وقایع ناراحت‌کننده می‌تواند با افسردگی و کاهش سروتونین همراه باشد.

*تمام اختلالات منشاء روانی، اجتماعی و زیستی دارند

وی ادامه داد: تمام اختلالات منشاء روانی، اجتماعی و زیستی دارند، بنابراین ساختار شخصیتی فرد نیز بر بروز اختلالات روانی مؤثر است، بر این اساس برای اختلالات روانی نمی‌توان یک دلیل مشخص پیدا کرد.

* مصرف لبنیات تازه از افسردگی جلوگیری می‌کند

این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر مصرف لبنیات تازه و مغزهایی مانند پسته، بادام، گردو و … گفت: بیشترین میزان سروتونین در ماست و شیر تازه دیده می‌شود. سروتونین برعکس نورآدرنالین عمل می‌کند در حالی که نورآدرنالین فرد را برای جنگ یا گریز آماده می‌کند سروتونین موجب صلح و آرامش می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین مصرف لبنیات قبل از خواب موجب خواب عمیق و آرام می‌شود.

انواع افسردگی کدام است؟

این روانپزشک با تأکید بر شرکت در فعالیت‌های لذت‌بخش اظهار داشت: افسردگی در حالت کلی به ۲ نوع خفیف و شدید تقسیم می‌شود، در حالت خفیف که به آن خلق تنگ یا کج‌خلقی می‌گویند، فرد کم حوصله است و از فعالیت‌های روزمره کمتر از گذشته لذت می‌برد، این نوع افسردگی با شرکت در مجامع مورد علاقه فرد فعالیت‌هایی مانند ورزش، کوهنوردی، رفتن به دامن طبیعت و … درمان می‌شود.

وی ادامه داد: چنانچه فرد با کاهش یا افزایش خواب و اشتها و عدم لذت بردن از فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌برده است، مواجه شود و مهمتر آنکه در عملکرد شغلی او اختلال ایجاد شود، به احتمال زیاد به افسردگی شدید مبتلا است و باید جهت درمان به روانپزشک مراجعه کند.

وی خاطرنشان کرد: در افسردگی شدید دارودرمانی و روان‌درمانی به موازات یکدیگر تجویز می‌شود، بنابراین افرادی که دچار علائم افسردگی شدید هستند، حتماً باید به روانپزشک مراجعه کنند.

 

منبع: میگنا

ارسال یک دیدگاه

شما برای وارد شوید. ارسال دیدگاه باید