یزد، خیابان کاشانی، کوچه بیمارستان بهمن، پلاک 95، کلینیک بهکام
09109001711-03531380141-03536281888

افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب

افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب

افزایش شیر مادر با تغذیه مناسب

مادر شدن یکی از عنوان هایی است که به محض تولد کودک به هر زنی داده می شود و این عنوان مادام العمر و همیشگی است یعنی تا آخر عمر وی، مسئولیت مادری و مقام مادری برای او محفوظ می باشد، حتی اگر فرزندش به سن مبانسالی برسد، اما او هنوز یک مادر است. فرزند او در بزرگسالی و حتی زمانی که میانسال می شود در نزد دیگران یک فرد بزرگسال است، اما در چشم مادر همیشه یک بچه است زیرا فرزند اوست. مادر شدن سرآغاز یک مسئولیت خطیر و طولانی می باشد.

تغذیه یکی از موضوعات مهمی است که یک مادرباید از آن آگاهی کامل داشته باشد زیرا تغذیه مادر بر روی تغذیه فرزند او چه در دوران جنینی و چه فرزندی که به دنیا می آید تاثیر مهمی دارد. اغلب مادران از کم بودن شیر خود گله دارند و این امر یک مساله جدی است. زیرا نوزاد تازه به دنیا در چند ماهه اول زندگی به جز شیر مادر از چیز دیگری نمی تواند تغذیه شود. ترشح شیر مادر با آنچه که شما در طول روز میخورید و می نوشید ارتباط موثر دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز و در دوران شیردهی لازم است اما در برخی از مواد غذایی عوامل موثر در تولید و ازدیاد شیر مادر هستند. غذاهای لاکتوژن دار می توانند در زیاد شدن شیر مادر موثر باشند.

رساندن کالری کافی به بدن و همچنین تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن می تواند در تولید شیر موثر باشد، اما مواد غذایی وجود دارند که حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به فرایند ترشح شیر کمک کرده و سبب ازدیاد شیرمادر شوند.

از طرفی تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که در برگیرنده تمامی موادمغذی اعم از چربی ها می باشد میتواند به عملکرد بهتر سلول های عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کند . در اینجا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که سبب تحریک تولید شیر می شوند را ذکرمی کنیم :

رازیانه :

رازیانه یکی از شناخته شده ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می باشد. رازیانه حاوی ترکیباتی می باشد که می توانند سبب تغییرات هورمونی شوند بنابراین این ترکیبات دارویی می توانند با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر موثر هستند، سبب افزایش شیر مادر شوند. رازیانه را می توان بصورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. همچنین می توان آن را بخارپز کرده و یا تفت داد و مصرف نمود.

ماء الشعیر:

ماء الشعیر در تولید و افزایش شیر مادر موثر است.

زردآلو:

کارشناسان توصیه می کنند مادران شیرده برای افزایش شیر خود، زردآلو را در رژیم غذایی روزانه خود وارد کنند؛ زردآلو حاوی ویتامین c و سایر ویتامین ها به مقدار زیاد می باشد و از طرفی برای نوزاد نیز مفید است.

جو دوسر:

جو دوسر یکی از مغذی ترین مواد غذایی می باشد که حاوی پروتئین، ویتامین ها، موادمعدنی و سایر ترکیباتی است که سبب تغذیه سلول های عصبی، و همچنین کمک به سوخت و ساز چربی ها در بدن شده و روحیه افراد را نیز بالا می برد. بنابراین مصرف جو یکی از راههای افزایش شیر مادر می باشد. کارشناسان معتقدند جو به سبب داشتن آهن به تولید شیر مادر کمک می کند و همچنین حاوی ترکیبات گالاکتوژن (شیرآور ) می باشد. جو دوسر مانند سایر موادی که حاوی این ماده هستند در رفع افسردگی موثر است و از طرفی تعریق بدن را افزایش می دهد و ضداسپاسم نیز می باشد.

جوانه ها :

جوانه ها به ویژه جوانه جو در ازدیاد شیر مادر موثر بوده و علاوه بر این، سبب افزایش میزان چربی شیر مادر شده و شیر مادر چرب تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می کند.

سیر :

سیر از جمله موادی است که حاوی ترکیبات شیرافزا می باشد.

چربی ها و روغن ها :

چربی های سالم، نقش مهمی درسوخت و ساز سلول های بدن و سلول های عصبی دارند. نوع چربی که مادر مصرف می کند در ترکیبات شیر او تاثیر می گذارد، از این رو مادران شیرده باید سعی کنند از چربی های سالم مانند چربی های غیر اشباع و اسید های چرب امگا۳ استفاده نمایند و از مصرف چربی های ناسالم مانند چربی های اشباع و اسیدهای چرب ترانس و روغن های جامد خودداری کنند.

دانه های کنجد :

دانه های کنجد سیاه ودرشت در افزایش تولید شیر موثر می باشند و دانه های ریز و کمرنگ کنجد نیز علاوه بر شیر افزا بودن، هضم راحت تری در دستگاه گوارش دارند.

زنجفیل :

زنجفیل برای راحت سرازیر شدن شیر مادر و روان شدن آن موثر است.

غلات و حبوبات :

غلات و حبوبات نیز حاوی مواد شیرافزا می باشند. از معروف ترین آن ها که پرمصرف نیز هست می توان برنج، جو و ارزن را نام برد. از حبوبات نیز عدس و نخود را نام برد.

مخمر :

این ماده علاوه بر کمک به تولید و افزایش شیر مادر، حاوی ترکیبات باارزش مانند ویتامین های B و پروتئین می باشد که این ترکیبات وارد شیرمادر شده و آن را مغذی می کنند. مخمر آبجو همچنین حاوی پروتئین بوده و از میزان بالای فیتواستروژن برخوردار می باشد.

نوشیدنی ها :

برخی از نوشیدنی ها مانند آب، برخی از دم کرده ها و چای ها که حاوی لاکتوژن می باشند به تولید شیر مادر کمک می کنند.

جعفری :

جعفری یکی از مواد گیاهی است که سبب تقویت تولید شیر مادر و افزایش شیر می شود.

سبزیجات برگ پهن و سبز:

سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کلم، کاهو و … از جمله مواد غذایی هستند که کارشناسان توصیه می کنند آن ها را استفاده کنید زیرا مصرف آن ها سبب ازدیاد شیر مادر می شود و منبع خوبی از انواع مواد معدنی، ویتامین ها، آنزیم ها و فیتواستروژن ها می باشند که عمل شیرآوری را تقویت می کند.

هویج و چغندر :

این سبزیجات سرشار از بتاکاروتن می باشند و از طرفی در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوان مورد نیاز می باشد. این سبزیجات همچنین روغن های فراروفیتواستروژن بوده که در تولید شیر مادر موثرند.

انواع مغزها :

از جمله مغزهایی که به تولید شیر مادر کمک می کند مغز بادام می باشد. البته مصرف انواع مغزها بصورت خام بهتر است و از تفت دادن و مصرف مغزهای شور بهتر است اجتناب شود.

زردچوبه :

زردچوبه حاوی ترکیبات شیرآور و شیرافزا بوده و از طرفی می تواند در پیشگیری از التهابات موثر باشد.

 

ارسال یک دیدگاه

شما برای وارد شوید. ارسال دیدگاه باید