رژیم درمانی در سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیر سایت   
دوشنبه ، 19 مهر 1389 ، 17:54

 

کلسیم :

بنظر می رسد دریافت بالای کلسیم از طریق رژیم غذایی باعث کاهش احتمال بروز سنگ کلیه می شود . در صورتی که مصرف مکمل کلسیم خطر آن را بالا می برد .

اگزالات :

کنترل اگزالات رژیم مخصوصا برای افرادی که به تشکیل سنگ های اگزالات حساس هستند مفید می باشد .

امروزه 8 ماده غذایی در این گونه رژیم ها حذف می شوند . این موارد شامل اسفناج ، ریواس ، چغندر، مغزها ،شکلات ، چای ، سبوس گندم و توت فرنگی می باشند . سایر مواد غذایی حاوی اگزالات عبارتند از قهوه ، کولا ، سبزیجات برگ سبز ، برگ چغندر ، جعفری ، بادمجان ، پیازچه ، محصولات سویا ( توفو ) و سیب زمینی شیرین . البته باید توجه داشت که مصرف این گروه محدود می شود و بطور کامل حذف نمی شوند .

سدیم :

در موارد دفع کلسیم زیاد از ادرار ، سدیم رژیم غذایی به میزان 2300-3450 میلی گرم در روز محدود می شود . قابل ذکر است که 6 گرم نمک حاوی 2400 میلی گرم سدیم می باشد .

پتاسیم :

رژیم غذایی غنی از پتاسیم تجویز می باشد . زیرا میزان کم پتاسیم در رژیم غذایی منجر به افزایش دفع کلسیم و افزایش احتمال تشکیل سنگ های کلسیمی می گردد .

پروتئین :

دریافت متوسط پروتئین به میزان /0/8-1 گرم به ازای کیلوگرم در روز تنظیم می شود . مصرف پروتئین گیاهی به پروتئین حیوانی ( غنی از پورین ) ارجحیت دارد .

کربوهیدرات :

کربوهیدرات های ساده محدود می شود زیرا موجب افزایش دفع کلسیم و اگزالات در ادرار و از طرفی موجب افزایش جذب کلسیم از روده می گردند .

فیبر :

فیبر رژیم غذایی در دستگاه گوارش با اگزالات پیوند شده و به میزان قابل توجهی باعث کاهش سطح کلسیم و اگزالات در ادرار می گردد .

مایعات :

مصرف مایعات به میزان 3 لیتر در روز توصیه می شود .

 

آخرین بروز رسانی مطلب در چهارشنبه ، 30 آذر 1390 ، 08:49
 

ارسال نظرات


کد امنیتی
بازنشانی

Powered by: OstourehPardaz
Host by:IR Host CO